Zuhal M�zik Resmi Web Sitesi
London College of Music Sınavları Yakında Zuhal Eğitim'de Başlıyor!
London College of Music Sınavları Yakında Zuhal Eğitim'de Başlıyor!
Uluslararası eğitim standartlarında geçerliliğe sahip London College of Music sertifika programları çok yakında Zuhal'de!
London College of Music sınavları, uluslararası eğitim standartlarına uygun, gerek müfredat gerek ise uluslararası yeterlilik çerçevesi doğrultusunda, neredeyse bütün ülkelerde geçerli bir akreditasyona sahiptir. LCM Ofqual (uluslararası akreditasyon kurumu)  tarafından onaylıdır. London College of Music tarafından hazırlanmış olan müfredat her enstrüman için ayrı hazırlanmış olup seviyelere ayrılmıştır. Yeni başlayan bir müzisyen adayından (Preliminary), yüksek lisans programına (FLCM) kadar her seviye için sınav başvurusu yapmanız mümkün.

Seviye Sınavları (Grade Exams):
Seviye sınavları birçok enstrümanı kapsayan geniş bir yelpazede alternatif sunmakta. Birbirini takip eden 8 seviye mevcut. Sınavlar bir taraftan motivasyon ve ödül kazanma duygusu yaratırken bir taraftan da her seviye, uluslararası platformda kabul görmektedir.
Sınav değerlendirmeleri şu şekildedir:
  • * 85-100% - Üstün başarılı         (Distinction)
  • * 75-84% -  Başarılı                    (Merit)
  • * 65-74% -  Geçti                        (Pass)
  • * 0-64% -    Başarısız                 (Unsuccessful)

Sınav seviyeleri:
Başlangıç (Preliminary) , birinci adım (Step1), ikinci adım (step2), seviye (Grade) 1,2,3,4,5,6,7 ve 8. sınavlarından oluşmaktadır.
Diploma sınavlarında ise DipLCM (Önlisans 1. Sınıf), ALCM (Önlisans 2. Sınıf), LLCM (Lisans) ve FLCM (Yüksek lisans) olmak üzere 4 ayrı seviye vardır. Bu sınavlardan DipLCM, ALCM, LLCM sınavlarında performans ya da öğretmen diploması opsiyonu vardır. FLCM her iki tip diplomadan gelen adaylar için ortak, LCM'nin sunduğu en yüksek sınavdır. Diploma sınavları için geçer not en az 75 olarak belirlenmiştir.

Önemli Bilgiler:
  • * Tüm başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra sınav yeri, günü ve saati ilan edilir.
  • * Söz konusu tarih ve saatte sınav merkezinde bulunmayan adaylar sınava girme haklarını kaybederler. Sınav harçlarında geri ödeme yapılmaz.
  • * Adaylar sınav saatlerine uymak zorundadır, gün ve saat değiştirmek mümkün olmamaktadır.
  • * Sınavlarda notasyon ve her türlü teknik bilgi içeren fotokopi kullanmak kesinlikle yasaktır. Fotokopi kullanan öğrenci sınava kabul edilmemektedir.
  • * Sınav esnasında LCM tarafından görevlendirilmiş sınav sorumlusu, çevirmen ve sınava giren adayın dışında sınav salonuna kimse kabul edilmez.
  • * Sınav sonuçları sınav bittikten sonra takriben iki ay içerisinde açıklanır.
 
Sıkça Sorulan Sorular:

-LCM sınavları ne zaman?
Yılda üç kere, kış (ekim/kasım), bahar (şubat/mart) ve yaz (mayıs/haziran) dönemi olarak yapılır. Bu dönemler dışındaki tarihler talebe göre düzenlenmektedir.

-Kazandığım belgenin geçerliliği nedir?
LCM sınavları Türkiye dahil olmak üzere bütün dünyada geçerlidir. Uluslararası bir akreditasyonu vardır.

-LCM sınavlarına katılabilmek için herhangi bir ön koşul var mı?
İsteyen herkes LCM sınavlarından faydalanabilir. Yaş sınırlaması yoktur.

-LCM sınavlarına katılabilmek için belli bir kurumdan mı ders almam gerekiyor?
London College of Music sınavlarına katılabilmek için üniversitelerden, müzik kursu, konservatuar veya özel müzik öğretmenlerinden ders alarak hazırlık yapabilirsiniz.

-Sınava geç kalırsam ne olur?
Sınav hakkınızı kaybedersiniz, dolayısı ile size bildirilen sınav saatinizden en az yarım saat önce sınav merkezinde olmanızı tavsiye ederiz.

-İstediğim seviyeden sınava girebilir miyim?
Evet girebilirsiniz ancak bu konuda eğitmenlerinizin düşüncelerini göz ardı etmeyiniz. Size en uygun olan seviyeyi mutlaka eğitmeninize danışınız.

-Aynı yıl içinde birden fazla sınava girebilir miyim?
Sınav tarihlerini ve başvuru sürelerini takip ettiğiniz sürece girebilirsiniz veya istediğiniz kadar ara verebilirsiniz.  

-Sınavda kitaplardaki parçaların dışında başka bir eser seslendirebilir miyim?
Seviyelere göre kitaplardaki bazı eserler zorunludur, bazılarını da öğretmeniniz ile kitaptaki diğer eserlerin arasından seçebilirsiniz. Ancak sınavlarda kitaplardaki eserler dışında bir eser çalmanız mümkün değildir. 

-İngilizcem yok, sınavda sorun olur mu?
Sınavlarda çevirmen bulunacağından dolayı bu bir sorun değil.

-Sınava girerken kendi enstrümanımı getirmem gerekiyor mu?
Bateri ve piyano dışındaki bütün taşınabilir enstrümanları sınava girerken getirmeniz gerekmektedir.
 
Galip Dede Cd. No:33
TÜNEL - BEYOĞLU / İSTANBUL
Tel: 0212 249 85 10
info@zuhalmuzik.com
1976 - 2018 © Zuhal Dış Tic A.Ş.