Müzisyenlere Canlı Yayın İçin İpuçları
Karantinada Sesinizi Duyurmanın En Kaliteli Yolları
Kriz zamanları normal yaşam akışımızı hızlıca değiştiriyorlar. Müzisyenler için konserlerin olmaması oldukça zorlayıcı. Ancak bu aynı zamanlar, daha önce hiç düşünmediğimiz seçenekler ve fırsatlar sunan dönüştürücüler de olabilirler. Bu günlerde kendimizi yeniden keşfetmemizi gerekiyor olabilir. Son haftalarda, etrafımızda olanları görüyoruz. Geçmişte yaptıklarımızı yeniden düşünüyoruz ve daha da önemlisi, gelecekte müziğimizi nasıl daha iyi duyurabileceğimizi ve bunu yaparak nasıl para kazanacağımızı da içeren yeni yollar bulmaya çalışıyoruz.
 
GERÇEK: Kriz zamanlarında müzik durmaz. Sektör ne kadar sert etkilenirse etkilensin, sanki hep ilk feda edilen değilmiş gibi, hem dikkat dağıtma hem de kattığı ilham ve yaşama bağlayıcılığı ile daha da gerekli hale gelir müzik. Hiçbir müzisyen sadece bir konseri olduğu için müzik yapmaz. Müzisyenler olarak müzik yapıyoruz çünkü müzik yapmadan duramıyoruz. Ve bunu paylaşmayı seviyoruz. Evde sıkışmış olsak bile müziğimizi ortaya çıkarmanın bir yolunu bulacağız. 
Mağazalar ve restoranlar kapalı olabilir, ancak seyirciler hala orada. Ve sıkıldılar. Hala müziğe ihtiyaçları var - şimdi her zamankinden daha fazla. En sevdikleri sanatçılara ve onlara ilham verebilecek yeni sanatçılarla bağlılık duygusu hissetmeleri gerekiyor. Onları bulma konusunda daha yaratıcı olmalıyız. (Yaratıcı olmak mı? Her gün yaptığımız şey bu değil mi?) Canlı yayın, insanların bir araya gelmeden bir araya gelebildiği bir seçenek artık. İster bir şarkı yazarı, şarkıcı, oyuncu, orkestra veya grup olun, herkese açık konser veremeseniz bile kitlenize veya hayranlarınıza ulaşabilirsiniz. Hiç kimse yoksa bile müziğinizi seven arkadaşlarınız bunu bekliyor.
Kim bu koşulların üstesinden gelmek için yeterli yaratıcılığa ve inanca sahip? Büyük soru şu: 2020'nin müzik kahramanı kim olacak? Sen misin?
İşte müzisyenlerin karantina ve sosyal mesafeleri canlı yayınlarla aşmalarına yardımcı olacak bazı önemli noktalar. 
 
SESSİZ BİR ALAN SEÇİN
Bizim normalde duymadığınız (teşekkürler kulaklar) ama ortamda gerçekte var olan ve mikrofonların algılayabildiği pek çok gürültü var. Evcil hayvanlardan, trafik (tamam bugünlerde o kadar da yok) çocuklardan, telefonlardan, buzdolaplarından, ısıtıcılardan / klimalardan ve benzerlerinden kaynaklanan sesler, bir dinleyiciyi çok rahatsız edebilir. Bu seslerin en aza indirildiği bir yer bulun. Tabi bu yeri seçerken fazla kuytu olmamasına da dikkat edin en azından sesiniz yankılanmasın. Yankı ilk anda çok cool görünebilir, ancak kontrolsüz yankı vokal veya enstrümanların net bir şekilde duyulmasını zorlaştırır.
 
İYİ BİR SESE SAHİP OLUN
İşte Canlı yayın sesinizi en iyi hale getirmeye yardımcı olacak, uygulanması kolay bazı ipuçları.
• Harici bir mikrofon kullanın. CAD AUDIO U39, iRig Mic Studio veya iRig Mic HD
dahil olmak üzere birçok USB mikrofon doğrudan cep telefonunuza (adaptörle) takılır, böylece sadece telefonunuzu kullanarak stüdyo kalitesinde ses üretebilirsiniz.
• Mikrofonunuzdan yayına patlatma ve nefes sesi gitmemesi için bir pop filtre kullanın.
• Mikrofonun neyi duyduğunu – yani dinleyicilerinizin ne duyduğunu duyabilmek için ROLAND RH-5 gibi bir kulaklıklar kullanın.
Yalnızca telefonunuzun mikrofonunu değil, bir mikrofon, ses arabirimi ve mikser kullanın. Bazı mobil arayüzler akıllı telefonunuza veya tabletinize bağlanabilir ve size vokal mikrofonunuzdan, klavyenizden, gitarınızdan vb. Doğrudan ses verebilir. Mesela Go Mixer serileri.
• Sesi daha etkili bir hale getirmek, highpass filter, gate, kompresör ve EQ ile geliştirmek için bir dizüstü bilgisayarda çalışıyorsanız iZotope Nectar gibi yazılımlarını kullanın. Stüdyo kalitesi olmayabilir, ancak bu kadar yoğun bir yayın trafiğinde öne çıkmanızı sağlayacak seviyeye ulaşmanıza yardımcı olabilir.
 
İYİ GÖRÜNMESİNİ SAĞLAYIN
Hiç arka planın içerikten dikkati dağıtacak kadar dağınık olduğu bir video gördünüz mü? Başlamadan önce kitlenizin ne göreceğini düşünün. Kameradaki alanı toplayın - harika bir şarkı yapmış olabilirsiniz, ancak kimse kirli çamaşırlarınızı görmek istemez. Zoom gibi bazı uygulamalar sanal arka planlar bile sunuyor. Arkanızdaki duvardaki açık yeşil poster panosu bantlayabilir ve kendi green boxınızı oluşturabilirsiniz. Ayrıca, telefonunuzu sadece bir fincana veya kitaba yaslamayın. Akıllı telefonunuz veya tabletiniz için bir stand alın - bazıları, mikrofon standlarına bile bağlanabiliyor.

AYDINLATMA ÖNEMLİ
İnsanların yüzünüzü görebildiğinden emin olun - sizinle bu şekilde bağlantı kurarlar. Çok kaliteli bir kamera ekipmanınız yoksa o loş yeni yıl ışıklarını çıkarın. Arka plan ışıklarını kapatın. Önünüze yumuşak bir ışık koyun ve hatta mümkünse arka üste ve tam arkanıza bir led halojen ışığı koyun.

İNTERNET BAĞLANTINIZI KONTROL EDİN
İnternetiniz kabloluysa çok büyük bir sorun yok ama Kablosuz ise (Wi-Fi veya hücresel servis), başlamadan önce bağlantı hızınızı iki kez kontrol edin. En sağlam bağlantıyı (en çok çubuk) sunan yeri bulun. İnternet bağlantısı akış için çok yavaş veya yetersizse, o zaman bu hem sizi sinirlendirir hem de izleyicilerinizi rahatsız eder ve yayın izlenme sürenizi azaltır.
 
BİR YAYIN PLATFORMU SEÇİN
Her birinin farklı avantajları olan canlı yayın platformları var. Başlamadan önce bunları gözden geçirin ve karar verin: Facebook Live, YouTube Live, Periscope, Twitch, Instagram Hikayeleri, YouNow, vb.
 
BAŞLAMADAN ÖNCE TEST EDİN
Yayına başlamadan önce kontrol için bir arkadaş grubunuza test yayını yapın. Canlı yayında “beni net görebiliyor musunuz? veya nasıl ses iyi mi?…” diyen sanatçı olmayın. Test çalışmasını kaydedilecek bir prova gibi düşünün. Nesnel olarak bakın ve görünmek istediğiniz gibi olduğunuzdan emin olun - duruş, ses, tavır, varsa arada küçük şakalar, arka plan. Kendinizi tam anlamıyla gözden geçirin ve yayını açmadan önce hoşunuza gitmeyen herhangi bir şey varsa düzeltin.
BİLDİRİMLERİ KAPAT! Telefonunuzu yayın için kullanıyorsanız bildirimlerinizi kapatın. Titreşimi kapatmayı veya telefonunuzu Rahatsız Etme olarak ayarlamayı unutmayın. Arkadaşınızın size her mesaj gönderdiğinde (ki o ana kadar mesaj göndermeyen herkes gönderecektir) dinleyicilerinizin “Rrrrrrr, rrrrrr” ifadesini duymasını veya yayının sohbetle kesilmesini istemezsiniz.
 
ÖNCEDEN DUYURUN
İnsanlara bunu ne zaman nerede yapacağınızı duyurun. Bu günlerde sosyal medya kullanım alışkanlıkları ile ilgili bilinen herşeyi unutun. Hafta sonları, insanlar günün çoğu saatinde yayınlar arasında geçiş yapıyor. Bununla birlikte, hafta boyunca, çoğu insan sosyal ağlarını hala öğlen 13: 00-23:00 arasında ve akşam yemeğinden sonra akşam saat 20: 30'da ve yatmadan kontrol ediyor. Bir de ayrıca gece aktif olan bir kitle var. Kitlenizi tanıyın ve ona göre hazırlanın. Onlara takvimlerine eklemeleri ve zaman ayırmaları için yeterli zaman tanıyın. İnsanlar bilmiyorsa en iyi yayın bile düşük performans gösterir.
 
İZLEYİCİLERİNİZDEN YORUM VE SORU ALIN
İzleyicilerinizle etkileşime geçin. Canlı akışınıza gerçek bir konser gibi davranın. Onları göremezsiniz, ama tam orada olacaklar. Kitlenizle konuşun ve yorumlarına cevap verin. Performansınız birinci sınıfsa ve kitlenizle etkileşime giriyorsanız, onları yayında daha uzun tutacaksınız demektir. Facebook Live ile yorumları doğrudan ekranda görebilirsiniz, ancak bunu yaparken dikkat dağıtıcı olabilir. İsterseniz, izleyicilerden yayın başlamadan önce istek göndermelerini de isteyebilirsiniz.
Bu bir seçenekse, yayın sırasında yorum ve istekleri ileterek size yardımcı olacak bir arkadaş edinin. Ayrıca bu, yayına girmeden önce içeriğinizi ön izlemenize yardımcı olabilir.
 
GELİR ELDE ET
İnsanlar müzik dinlemek ve konserlere gitmek için para ödüyorlar. Ve pek çok dinleyici müzisyenlerin içinde bulunduğu durumun farkında. İzleyicilerinizi destekçileriniz olarak düşünün. Sanatınızı ve refahınızı önemsiyorlar. Birçok insan sıkıntılı bir dönemde gerçekten yardım etmek ve özellikle sanatçılara yardım etmek istiyor. Twitch, Patreon, Bandcamp vb. platformlar izleyicilerin geçiminize katkıda bulunmalarına izin verir. Kullanıcılara, kayıtlarınızı veya ürünlerinizi çevrimiçi olarak nereden satın alabileceklerini hatırlatın (ancak, sevkıyatın yakın gelecekte etkilenebileceğini unutmayın). Özellikle uzun bir akış gerçekleştiriyorsanız, görüntüleyenlerin gelip gidebileceğini fark ederek katkı seçeneklerinizden sık sık bahsedin. 
 
YARDIM ET
Paraya ihtiyacınız yoksa, akışınıza bağlanmak için bir yardım derneği seçin. Facebook ve YouTube gibi yayın siteleri buna izin verir. Akıllı Baykuş platformu ile iletişime geçerek geliri bağışlanan bir yayın yapma konusunda destek de alabilirsiniz. Bu, bir kitle oluşturmanıza ve aynı zamanda asil bir nedeni desteklemenize yardımcı olacak ve destekçi platformun tanıtım desteğini de arkanıza almanıza yardımcı olacaktır.
 
PRODÜKTÖR GİBİ DÜŞÜN
Sadece kamerayı açıp karşısına geçmeyin. Siz ses mühendisi, ışıkçı, yönetmen, kalite kontrolcü- hepsi sizsiniz. Bu senin kariyerin. Sanatçılar her gün kendilerini yeniden keşfediyorlar. Yaratıcı ve yenilikçi adımlarla şu anda iz bırakan ve kariyerlerini başlatan ve güçlendiren sanatçılar olacak. Onlardan biri olun.
Elbette, hepimiz telefonlarını açıp kayda başlayan profesyonel müzisyenleri gördük. Ünlüler olarak, onlar ne olursa olsun olumlu yorum alacaklar. Ancak daha yüksek üretim değerleri sizi ayıracaktır. Örneğin, canlı yayın uygulamaları (birçoğunun ücretsiz denemeleri vardır) canlı yayınınıza geçişler / bölünmüş ekran, çoklu kamera açıları, başlık yazma / grafik ekleme, yalnızca sizin görebileceğiniz test akışları ve daha fazlası ile gerçek bir prodüksiyon gibi kurgulamanıza imkan sağlar. Uygulamanız birden fazla akıllı cihazın kamera olarak kullanılmasına izin veriyorsa, farklı açılarla uğraşın. Örneğin, iki farklı açıdan yakın planı ve odayı gösteren geniş bir açıyı . Bunu yayın platformuna bağlı kalmadan yapabilmek için ise Roland Go Live Cast ‘e göz atabilirsiniz. 
 
UNUTMAYIN BU BİR FIRSATTA OLABİLİR
Bunun kariyeriniz için bir gelişim şansı olabileceğini anlayın. Buna sadece prova gibi değil, büyük bir sahne gibi davranın. Başarılı olursanız, insanlar yeteneğinizle ilk kez tanışacaklar. Doğru yapın. Eski deyişle, “İyi bir ilk izlenim yaratmak için çoğunlukla sadece bir şansın vardır.” İyi bir şey yap.
 
Galip Dede Cd. No:33
TÜNEL - BEYOĞLU / İSTANBUL
Tel: 0212 249 85 10
info@zuhalmuzik.com
1976 - 2020 © Zuhal Dış Tic A.Ş.