Zuhal M�zik Resmi Web Sitesi
Naylon Tel vs. Çelik Tel: Sizin İçin Hangisi Daha İyi?
Naylon Tel vs. Çelik Tel: Sizin İçin Hangisi Daha İyi?
Gitar seçiminde naylon ve çelik tel kararsızlığı devam ederken günümüzde her ikisini savunan argümanlar mevcut; peki size uygun olan hangisi?

Gitar tercihi yaparken klasik ve akustik gitar tercihlerini etkileyen unsurlarından biri de gitarlarda bulunan tellerdir. Klasik gitarlarda naylon tel mevcutken, akustik, elektro ve bas gitarlarda ise çelik tel mevcuttur.

Naylon teller kullanıcıların parmakları için daha yumuşak ve naziktir; bu nedenle yeni başlayanlar için genellikle parmak ağrısı yaşamama ve ağrısız pratik yapma konusunda endişelenmeye gerek kalmayacaktır.


Çelik teller ise daha yüksek bir gerginlik seviyesine sahiptir ve bu nedenle notaları düzgün bir şekilde kestirmek için daha büyük bir kuvvete ihtiyaç duyar. Çelik teller çelikten yapıldığı için parmak derinizin zamanla sertleşmesi kaçınılmazdır.

 

Çelik ya da naylon teli akustik açıdan incelediğimizde ise konu malzemeden çok daha derine iniyor.

 

Müzik Zevki

 

Öncelikle ne tür bir müziği çalmayı istediğinizi düşünün; tarzınıza karar verin. Rock, bluesgrass ya da country gibi en popüler müzik türleri, parlak ve net ton nedeniyle çelik telli gitarlar üzerinde çalınır. Çelik tel bu müzik türlerinde daha fazla ses ve güç sunuyor.

Naylon telli ise daha az gerilim altında oldukları ve daha esnek oldukları için klasik, caz ve bossa nova gibi müzik türlerinde kullanılır. Ses daha yumuşaktır.

 

Yapım Aşaması
 

Naylon telli gitarlar çelik telli gitarların eş değerlerinden farklıdır. Naylon telli gitarlar genellikle daha küçüktür ve çoğunlukla elektronik, cutaway ve klavye işaretleri gibi özellikleri yoktur. Ayrıca, teller arasına daha fazla boşluk katan daha geniş ve çoğu çelik telli gitarlar gibi 14’üncü perdesi değil 12’inci perdeden başlayan bir klavyeye sahiptir. 14 perde özelliği ile övünen çelik telli gitarlarda yüksek perdelere ve soloya ulaşmak kolaydır.

 

Akort

 

Akort, naylon ve çelik telleri ayırmanın başka bir yoludur. Naylon tellerin sık sık ayarları kontrol edilmelidir çünkü yumuşak bir materyalden yapılmıştır; sıcak ve neme karşı daha hassas oldukları için sıklıkla melodiden çıkarlar. Eğer yeni bir çelik tele setine sahipseniz, çelik tellerin de düzenli olarak ayarlanması gerekebilir, ancak teller yerleştikten sonra durum böyle olmayacaktır.
 

 

Yazımızın sonunda, naylon telli gitar teli ile çelik telli gitar teli arasındaki tercih kişisel tercihe kalıyor. Sadece değiştirilebilir olmadığını bilin ve kararınızda parmaklarınızı nasıl hissedeceğinden daha fazlasını temel alın.

 

Gitar modelleri ve fiyatları için burayı tıklayınız.

Galip Dede Cd. No:33
TÜNEL - BEYOĞLU / İSTANBUL
Tel: 0212 249 85 10
info@zuhalmuzik.com
1976 - 2018 © Zuhal Dış Tic A.Ş.