Zuhal M�zik Resmi Web Sitesi
Akai Professional MPC Live ve MPC X’ler için Geçerli İpuçları
Akai Professional MPC Live ve MPC X’ler için Geçerli İpuçları
MPC Live ve MPC X’lerinizin çalışma hızını arttırın ve cihazınızda müzik prodüksiyonlarınıza dahili hafızada yer açın!

Kısa bir süre önce, Akai MPC Live sahibi olan birinin, genişletme paketlerini MPC Live’ın bünyesindeki dahili hafızasına kaydettikten sonra cihazı ile ilgili hafıza problemleri yaşadığını duyduk. Aslında sorunun MPC Live içerisinde kaydedilmiş 81 farklı genişletme paketine sahip olduğunu fark ettik. Her genişletme paketine ait farklı önizleme görselleri ve bu genişletmelere ait alt dosyalar bulunmaktadır. Belirtmemiz gerekir ki; bazı durumlarda bu önizleme görselleri oldukça yer kaplıyor!
 

MPC Genişletme Paketleri ve Bellek Kullanımı
MPC Live veya MPC X çalıştırıldığında, tüm bağlantılı diskleri tarar ve bu disklerden herhangi birinde bir 'Expansions' (genişletme) klasörü bulursa, tüm alt klasörleri tarayarak, genişletme paketlerini kolay seçebilmeniz, keşfetmeniz için güzel bir önizleme resmi ile görüntüler.
(BROWSER> Expansions sayfasında.)


Her bir genişleme paketinin görseli dahili belleğe ‘ön yüklemeli’ olarak yüklenmek zorundadır. Bu durum MPC’lerin BROWSER’ında bulunan “Expansion” bölümüne girdiğinizde, resimlerin kalıcı olarak görüntülenmesini sağlar. Ne yazık ki, bu görüntüler ses yüklemek için kullanılan sistem belleğini kullanıyor.

Peki, bu durumun dahili hafıza üzerinde nasıl bir etkisi olabilir? Aslında bu sorunun cevabı yüklenen görsellerin ve MPC’nizde bulunan genişletme paketleriyle doğru orantılıdır. Eğer paketlerin görselleri optimize edilmemiş ise; görsel dosyasının büyüklüğü 5MB’ı bile geçebilir!  Bu, onlarca genişleme paketi ile çarpıldığında gerçekten tüm sistem belleğinizi tamamen kullanıyor olabilir.
 

Büyük Boyutlu Görsellerin Test Edilmesi
Bu teoriyi uçuk bir örnekle test etmeye değeceğini düşünüyoruz. İlk olarak, MPC Live'ın MPC hafızasında bulunan 12 Genişleme Paketi ile ne kadar yer kapladığına harici USB 3.0 sürücüsü kullanarak bakıyoruz. Bu 12 paketin büyük çoğunluğunun kapladığı alan 300 KB'ın altında, oldukça küçük boyutlu görsellere sahiptir. Çalışma hafızası kullanımının az olması durumunda ise:

Bir sonraki adım; görüntü düzenleme yazılımında büyük bir 50MB görüntü dosyası oluşturduk. Sonra denetleyici moduna girdik ve bilgisayarda bulunan MPC diskine erişerek, oradaki ‘Expansions‘ klasörüne giriş yaptık. Klasör içerisinde, her biri kendi alt klasörlerlerine sahip olan 12 genişletme paketi vardı.

Daha sonra, 50MB büyüklüğündeki görüntüyü yeniden adlandırarak (karışmaması için) dört farklı genişletme paketinin içerisine yerleştirdik.

Yukarıda bulunan ‘Dirty Drummer 3’ örneğinde, orijinal 266KB boyutlu görseli, 50MB boyutlu görsel ile değiştirdik. Görsel değiştirme işlemini, dört farklı genişletme paketi için tekrarladık ve böylece tüm genişletme klasörüne 200MB görüntü dosyası ekledik.


MPC Live'a 100MB’den Fazla Boyutlu Genişleme Görseli Yüklemek
Ardından, kontrol modundan çıkarak, bağımsız (standalone) modunu geçiş yaptık. Ne yazık ki, MPC Live'ın bağımsız modda doğru bir şekilde önyükleme yapmamasından dolayı hemen bir sorunla karşılaştık, zaman aşımına uğradı ve bizi “Şablon Seç” (Choose a Template) ekranına geri yolladı. Bu yüzden MPC hafızasındaki ‘Expansions’ klasörüne geri dönmek ve 50MB görüntüden ikisini çıkarmak zorunda kaldık. Bu sefer MPC Live, normalden daha uzun sürmesine rağmen, sonunda açıldı. Yüklenen sadece 100MB ek görüntü ile bellek kullanımı şu durumdaydı:

MPC Live hafızasının neredeyse % 50'si gitti ve büyük boyutlu görseller yüzünden daha uzun açılış süresine neden oldu. Çünkü, MPC’niz bu görselleri ve alt dosyaları fiziksel olarak taraması gerektiğinden bu önyükleme süresi de o kadar uzun olacaktır. Tabii ki, bu örneğin uçuk olduğunu söylemiştik, hiçbir MPC genişletme paketinin görsel boyutu bu kadar büyük olmadığını ve MPC hafızasının (16GB) bu kadar kolay dolamayacağını belirtmek isteriz. Fakat, diyelim ki bu görüntü boyutlarını küçültmek istiyorsunuz;
 

Genişletme Paketlerine Ait Görsellerin Boyutlarını Nasıl Düşürebilirim?
Dediğimiz gibi, yukarıdaki örnek açıkça aşırıdır, ancak genişleme paketlerinin görüntü dosyası boyutunun bazı kullanıcılar için büyük bir sorun olma potansiyeline sahip olduğunu kesinlikle biliyoruz. Neyse ki, bellek kullanım sorunlarını önlemek için çözüm oldukça basittir. Her bir genişletme işleminde kullanılan küçük görsel görüntüsünü en iyi duruma getirdiğinizden emin olun! Bu, çoğu görüntü düzenleme yazılımında elde edilebilir - Photoshop ünlüdür, ancak ücretsiz olarak bilgisayarınızda bulunan programlara göz atın, deriz. İzlenecek temel süreç şu şekildedir:

1- Uygun bir görüntü boyutu ve çözünürlüğü seçin -  Görsellerin kare olması gerekir. Daha önce kütüphane genişletme işleminde Akai tarafından kullanılan görüntü boyutuna uyması için 1000 × 1000 piksel kullanmıştık, ancak bu artık MPC bağımsız tarayıcısında kullanılan daha küçük küçük boyutlar göz önünde bulundurulduğunda gerek duyulmuyor. Birkaç farklı boyut denedik; 500 x 500 piksel harika görünüyor. Bundan daha büyük boyutlarda görsel kalitesi iyileştirilmiyor ve görüntü bozuluyor ancak dosya boyutları önemli ölçüde azalmaktadır. % 100 mükemmel net görüntülerden rahatsız olmazsanız, 200 x 200 piksel de aslında işinizi görebilir ve dosya boyutlarını daha da küçük tutar. Son olarak  "baskı" işleri ile uğraşmadığımız için, 72 DPI çözünürlük yeterli olacaktır.

2- Sıkıştırma ile görseli optimize edebilirsiniz - Genel olarak, resimlerinizi JPEG veya PNG biçiminde dışa aktarırsınız; JPEG, fotoğraflarla uğraşırken genellikle daha küçük dosya boyutları üretir, PNG ise grafik ağırlıklı görüntüler ile daha iyi çalışır, ancak deneme yapar. Dosya boyutunu mümkün olduğunca küçük hale getirmek için görüntü sıkıştırmayı unutmayın.

3- 300K boyutunun altındaki görselleri seçmeye özen gösterin - Genişletme paketileri için 300K boyutundan daha düşük boyutlara sahip görseller bulmak aslında o kadar da zor bir durum değildir. Eğer cihazınızın bünyesinde çok fazla sayıda genişletmeler bulunuyorsa, görsellerin boyutunu 100K’nın altına indirerek çok ciddi yer kazanımı sağlayabilirsiniz. Bu durumun en kolay yolu ise  200x200 piksel görüntüleri sıkıştırarak 10K boyutuna indirebilirsiniz.

4- Dışa aktarılan üçüncü parti genişletmelerinizi kontrol edin - Akai’nin kendi sitesinden indirmiş olabileceğiniz genişletme paketlerini, MPC Yazılımından dışa aktardığınız üçüncü taraf genişletmelerde kullanılan görselleri kontrol etmeyi unutmayın.

İhtiyaç duyulduğunda yukarıdakileri maddelerin tümünü yaparak, genişleme paket görsellerinin kullandığı dosya alanını minimuma getirebilir, ses için maksimum RAM miktarına sahip olabilirsiniz.
 


MPC Live ve MPC X Çalışma Süresini Hızlandırma
Görsel dosyasının boyutunu optimize etmek, MPC'nizin doğal olarak daha hızlı önyükleme yapmasını sağlar. Böylece tüm bu görüntüleri ön belleğe daha hızlı yükler. Bununla birlikte, MPC X veya MPC Live cihazınızdaki genişletme paketlerinin önyükleme süreleri bir süre daha devam edebilir çünkü dediğimiz gibi MPC önyükleme sırasında her bir genişletme paketinin alt klasörünü taramak zorundadır. Bu nedenle, dahili hafızada aşırı sayıda genişletme paketi olması nedeniyle yavaşlama sorunları yaşıyorsanız, aşağıdakileri göz önünde bulundurun deriz.

1- Kullanılmayan genişletme paketlerini kaldır - Hiç şüphesiz, cihaz hafızasını tüm/her türden genişletme paketleri ile doldurabilirsiniz, ancak birbirinden farklı müzik türlerinde müzik prodüksiyonu yapmıyorsanız, büyük olasılıkla yalnızca birkaç tanesi kullanacaksınızdır. Cihazınızda bulunan tüm bu genişletmeler, açılışta performans sorunlarına neden oluyorsa, kesinlikle kullanmadığınız herhangi birinden vazgeçip, silmeniz yeterlidir.

2- Az kullanılan açılımları yeniden yerleştirme - Bağımsız modda çalışırken, genişletmek paketlerindeki tüm içeriğe ulaşmak zorunda değilsiniz, bu durum cihazın görselleri yükleme süresini uzatacağından, kontrol moduna geçmeyi ve bunlardan bazılarını "Genişletme" alt klasöründen ve farklı bir klasörden (örneğin "Kitler") taşımayı düşünebilirsiniz. Daha sonra onlara sadece BROWSER'ın ‘Places’ bölümünü kullanarak standart klasörler olarak erişebilirsiniz. Tüm klasörü taşıdığınız sürece, "Program Önizlemeleri" (Program Previews) çalışmaya devam edecektir.

3- Genişletme paketlerini birleştir - Daha çok ev kullanımları için geçerli genişletme paketlerinizin bazılarını tek bir genişletmede bir araya getirmeyi düşünebilirsiniz. Ses içeriği daha büyük olsa da, tüm kitaplık için yalnızca bir önizleme görüntüsüne ihtiyacınız olacak. Ancak, performans sorunlarını önlemek için 2 GB'ın altında tek bir uzantıyı korumanın önerildiğini lütfen unutmayın!

4- Genişletmelerinizi daha hızlı bir diske yerleştirin - Bu durumu test etmedik, ancak disk okuma süresi ne kadar hızlı olursa, MPC'nin genişletme paketlerini daha hızlı tarayacağını ve gerekli küçük görsellerini yükleyeceğini varsaymanız gerekir. Dahili bir SSD'niz varsa, bu açıdan en iyi performansı görmeniz gerekir. Bunu bir USB 3.0 ile denemenizi tavsiye ediyoruz çünkü bir SD kart veya USB 2.0 diski ile büyük olasılıkla daha uzun açılış sürecine şahit olacaksınızdır.

Bu sorunların yalnızca bağımsız kullanımı etkilediğini unutmayın… MPC Yazılımında yüklü olan görseller veya genişletme sayısı konusunda endişelenmenize gerek yok çünkü bilgisayarınızın başa çıkmak için gereken tüm kaynaklara sahip olduğunu hatırlatmak fayda bulunuyor.


O Kadar Fazla Kafanıza Takmayın!
Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da, çok takıntılı olmamanız gerektiğidir. Bir noktayı kanıtlamak için aşırı örnekler kullandık ve neticede çoğu insan için tek bir büyük genişletme paketi görseline sahip olması önemli bir sorun değildir. Artık hiçbir şey yaratıcı projelerinizin hafızasından yer çalmasın diye farkındalık yaratacak bu açıklayıcı bilgileri sizinle paylaşmak istedik…


Akai Professional MPC Live Ürününü İncelemek İstiyorum.

Akai Professional MPC X Ürününü İncelemek İstiyorum.

Galip Dede Cd. No:33
TÜNEL - BEYOĞLU / İSTANBUL
Tel: 0212 249 85 10
info@zuhalmuzik.com
1976 - 2019 © Zuhal Dış Tic A.Ş.