Zuhal M�zik Resmi Web Sitesi
Akai Professional MPK Mini Play Hakkında Merak Edilenler
Akai Professional MPK Mini Play Hakkında Merak Edilenler
Çok yakında Zuhal stoklarında yerini almayı bekleyen MPK Mini Play hakkında bilmeniz gerekenler...

100'ün üzerinde dahili enstrüman sesi, davul kitleri ve ses efektleri ile Akai MPK Mini Play, portatif bir Jam Session yaratıcısıdır da diyebiliriz. Nerede olursanız olun, ister koltukta uzanırken,  isterseniz de bir sonraki konser için seyahat ederken MPK Mini Play yaratıcılığınızı küçük anlarınızda yakalamanızı sağlar! Yani, ilham MPK Mini Play ile her yerde sizi takip ediyor olacak. Çok yakında Zuhal stoklarına gelecek olan MPK mini Play'in özellikleri ve işlevleri hakkında bazı popüler soruları sizinle paylaşmak istedik…

 


MPK mini Play'i kullanmak için bir bilgisayara ihtiyacım var mı?

Hayır! MPK mini Play’de dahili enstrümanlar, ses efektleri ve davul sesleri bulunur, bu sayede hemen çalmaya başlayabilirsiniz!

 

 

MPK mini Play herhangi bir yazılımı içeriyor mu?

Evet, MPK mini Play, Pro Tools First (eklentileri ve efektleri içerir) ve 3 örnek genişletme paketi içeren MPC Essentials'ın özel bir sürümünü içerir.

 

Bir bilgisayara bağlandığında (Dahili Sesler düğmesi KAPALI), MPK mini Play'in neredeyse tüm DAW veya müzik oluşturma yazılımları ile kolay bir şekilde kullanılmaktadır.

 

 

MPK mini Play'in içinde ne tür sesler var?

MPK mini Play, standart Genel MIDI ses setinde bulunan tüm 128 enstrümanı ve ses efektlerini içerir. Bu seslere ek olarak, MPK mini Play, klasik 808 ve 909 tipi kitlerin yanı sıra akustik davul sesleri ve daha fazlasını içeren 10 davul seti içeriyor!

 

 

MPK mini Play'in yerleşik ses efektleri veya işlevleri var mı?

Evet! MPK mini Play, enkoderler ile çevrilebilen yerleşik chorus ve reverb efektlerine sahiptir. Bu ses efektlerine ek olarak, MPK mini Play ayrıca tuşları için bir arpeggiator gibi yeniden tetikleme işlevlerine sahiptir ve pad’leri ile notaları tekrar edebilmektedir.

 

 

MPK mini Play ses çıkışı nasıl?

MPK mini Play, dahili hoparlöründen ses çıkışı verebilmektedir. Daha net çalmak için kulaklık çıkışına kulaklık bağlayabilir veya daha yüksek ses almak için kulaklık çıkışını hoparlöre bağlayabilirsiniz!

 

 

MPK mini Play'e nasıl güç sağlayabilirim?

MPK mini Play, USB bağlantısı veya (3) AA pille çalıştırılabilir. Güç kaynağı, MPK mini Play'in arka yüzeyindeki girişe takılır. Çalım yapmak için USB üzerinden enerji alabilmesine rağmen, USB bağlantısı üniteye takılı pili şarj etmeyecektir.

 

 

MPK mini Play’e taktığım piller ne kadar dayanır?

MPK mini Play'deki piller, sürekli kullanımla 8 saate kadar kullanımı destekler. Pil gücünü çalıştırdığınızda ve kullanmayı bitirdiğinizde, düğmeyi BATT'den USB'ye geçirdiğinizden emin olun. USB'ye geçiş, pil gücünü kapatarak, pil ömrünüzü uzatmaktadır. Düğme USB olarak ayarlandığında USB bağlantı noktasına bir USB kablo ile Play’i çalıştırabilirsiniz.

 

 

MPK mini Play'e sustain pedalı bağlayabilir miyim?

Evet, MPK mini Play, standart bir 1/4 "anlık kilitlenmeyen ayak pedalı için bir giriş sunuyor ve bu da bir pedal olarak işlev görmektedir.

 


Joystick ne işe yarar?

Pitch Bend - Yukarı, aşağı, sola ve sağa

Modülasyon 1 - Eksen başına tek bir CC var. Merkez CC, 64'dür ve kumanda kolu, seçim ekseni üzerinde modüle eder.

Modülasyon 2 - Eksen başına iki CC vardır. Orta eksen 0'dır ve her eksendeki uç nokta CC'leri, kullanıcı tarafından önceden ayarlanmış editör ile ayarlanabilir.

 


Tam Seviye Nedir?

Tam Seviye düğmesine basmak, pad’lerin her zaman veriyi tam hızda göndermesine neden olur. Bu, pad’e her bastığınızda, notanın tam ses düzeyinde ve güçte oynatılacağı anlamına gelir. Tam Seviye tuşların hızını etkilemez.

 

 


Sevdiğim bir ses yarattım ve daha sonra tekrar kullanmak istiyorum! Favori seslerimi kaydedebilir miyim?

Evet, MPK mini Play'de en çok kullandığınız sesleri saklamak için kullanabileceğiniz 8 favori depolama yuvası bulunuyor.

 

Bir favori sesi saklamak için sesinizi tasarlayın, aynı anda Sık Kullanılanlar ve Dahili Sesler düğmelerine basın, ardından Sık Kullanılanınızı bu konuma saklamak için sekiz pad’den birine dokunun.

 

Bu sesi tekrar kullanmak istediğinizde, Sık Kullanılanlar düğmesine basarak ve Sık Kullanılanı çalmak için pad’lerden birine dokunarak bir sık kullanılanını yükleyin.

 

Chorus, Reverb, Filter Cutoff vb. ayarlar, favori ayarlarında saklanır. Bir favorinin orijinal ayarlarını her zaman yeniden yükleyerek her zaman geri alabilirsiniz.

 

 

MPK mini Play'i bilgisayarımda kullanabilir miyim?

Evet! Yerleşik seslere ek olarak, MPK mini Play, bilgisayara uyumlu bir şekilde bağlayabileceğiniz ve MIDI verilerini girebilmeniz için uyumlu bir USB MIDI denetleyicisi olarak işlev görebilir. Play, bilgisayarınıza bağlamak için bir sürücü yüklemesi gerektirmez. Windows XP ve daha üst, OS X 10.4 ve daha üst sürümlü Mac işletim sistemleriyle çalışmaktadır. 

 

Play'in dahili sesleri kapandığında, aynı serideki kardeşi MPK mini 2'ye çok benzer davranır, böylece MIDI nota ve MIDI kontrol verilerini USB bağlantısından DAW'nize girmek için kullanabilirsiniz.

 

Play'in tuşları ve pad’leri, MIDI notalarını girmek ve aynı anda iki ayrı kanala kadar verileri kontrol etmek için kullanılabilecek benzersiz MIDI kanallarına veri gönderebilir. Play'in tuşları varsayılan olarak MIDI 1.kanal ve pad’leri varsayılan MIDI 10.kanala ayarlıdır, ancak bu kanallar yazılım düzenleyicisi ile özelleştirilebilir.

 

 


MPK mini Play için bir yazılım editörü var mı?

Evet, MPK mini 2 gibi, bir MIDI denetleyicisi olarak kullanıldığında denetleyicinin çıkışını özelleştirmek için bir yazılım editörü kullanılabilir. Ayrıca editör, 8 Favori ön ayarınızı yapılandırmak için de kullanılabilir. Editöre, MPK mini Play'in ürün sayfasındaki Downloads bölümünden erişebilirsiniz.
Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

 


MIDI'leri bilgisayarımdan MPK mini Play'e geri gönderebilir miyim?

Evet, MPK mini Play aynı anda 2 farklı MIDI kanalında DAW'nizden MIDI dizileri alabilir, böylece tuşlar ve pad’ler aynı anda çalınabilir. DAW'nizdeki MIDI verileri için hedef olarak Play’i seçersiniz. MPK mini Play'in 32 polifoni sesi vardır, bu sayede bir kerede 32'ye kadar bireysel nota oynatabilir.

 

 

Arpeggiator'ı senkronize edebilir miyim ve notaları DAW'imle tekrarlayabilir miyim?

Kesinlikle! MPK mini Play'in saat kaynağının, saat alması ve DAW'nizden gelen MIDI saat verilerine senkronize edilmesi için Harici olarak ayarlanması gerekecektir. Play'in saatini Dahili veya Harici olarak değiştirmek için MPK mini Play'in yazılım düzenleyicisini kullanabilirsiniz.

 

 

MPK mini Play'i iOS cihazımda kullanabilir miyim?

Evet, MPK mini Play uyumlu USB MIDI denetleyicisidir, bu nedenle MIDI verilerini iOS cihazınızdaki uygulamalara girmek için kullanılabilirsiniz. MPK mini Play'in bir iOS cihazıyla çalışması için düşük bir güç modu yoktur, ancak birçok kullanıcı, gerekli miktarda güç ve doğru bağlantı sağlamak için bir USB hub ve bir Apple markalı Kamera Bağlantı Kiti sayesinde kullanabildiklerini bildirmiştir.

 
Galip Dede Cd. No:33
TÜNEL - BEYOĞLU / İSTANBUL
Tel: 0212 249 85 10
info@zuhalmuzik.com
1976 - 2019 © Zuhal Dış Tic A.Ş.